telefon: 721-047-636 | e-mail: kontakt@izabellakaminska.pl

Emisja głosu – dla kogo?

CO TWÓJ GŁOS MÓWI O TOBIE?

W wielu aspektach życia nasz głos staje się naszą wizytówką. To w jaki sposób się wypowiadamy i jak brzmi nasz głos definiuje nasz wizerunek. Dykcja i modulacja głosu, ekspresja wypowiedzi oraz radzenie sobie ze stresem wpływają na stosunek oceniającego.

TECHNIKI EMISJI GŁOSU

Pracę nad głosem można rozpocząć w każdym momencie życia, niezależnie od tego w czym zajmujesz się zawodowo lub co lubisz robić w wolnych chwilach. Jest kilka sprawdzonych metod, które pozwolą Ci poczuć się swobodniej.

Po pierwsze… ODDECH!

Prawidłowy tor głosowy umożliwia zwiększenie głośności i wyrazistości mowy. Dobrze ustawiony oddech to dobrze ustawiony głos. Gdy tak się dzieje, nasze struny głosowe są odciążone.

Po drugie – APARAT FONACYJNY!

Brzmi zagadkowo? Najważniejszym elementem aparat fonacyjnego jest krtań, gdzie znajdują się więzadła głosowe. Jak o nie zadbać? Prawidłowe nawilżanie, nie przemrażanie (np. zbyt zimnymi napojami), unikanie krzyku.

Po trzecie – APARAT ARTYKULACYJNY!

Żuchwa, język, wargi, policzki, podniebienie miękkie. Tu idealnie sprawdzą się ćwiczenia rozluźniające mięśni karku, ramion, szczęki. Rozgrzewka – ziewanie, ruchy żuchwy w różne strony, wyginanie języka, parskanie…

No i najważniejsze… POSTAWA!

Postawa ciała odgrywa ogromną rolę w prowadzeniu naszego głosu. Wpływa zarówno na oddech, jak i na jakość powstającego dźwięku. Dodatkowo ustawienie naszych rąk, nóg i całego ciała wpływa na wrażenia odbiorców.

NA ZAKOŃCZENIE

Przy wystąpieniach publicznych często czujemy ekscytację, ale także poddenerwowanie. Emocja i stres wpływają na jakość naszego głosu. Głos odzwierciedla nasze wewnętrzne stany i przeżycia.

Oto kilka rad, która pozwolą Ci zapanować nad dźwiękami!

  1. Niższy głos wydaje się bardziej wiarygodny.
  2. Dopasuj głos do swojego rozmówcy.
  3. Dostosuj siłę, wysokość i barwę głosu do wypowiadanej treści (modulacja).
  4. Pamiętaj o rozgrzewce!

Źródło: K. Pietroń, Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać, Onepress 2020.

One thought on “Emisja głosu – dla kogo?

Comments are closed.